Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Nedělní zamyšlení

Nedělní zamyšlení

Datum konání: 30. března 2025 -
Nedělní zamyšlení Marie R. - 4. neděle postní
Úryvek z knihy Jozue popisuje významný okamžik v dějinách Izraele – jejich příchod do zaslíbené země a přechod od závislosti na maně k obživě z plodů země. Hospodin říká Jozuovi: „Dnes jsem z vás odvalil egyptskou potupu.“ Proto se to místo jmenuje až dodnes Gilgál, to je odvalení.
Datum konání: -
Nedělní zamyšlení Standy Fialy - 3. neděle postní
Veleb, duše má, Hospodina, veleb jeho svaté jméno….., ale jaké vlastně? Jméno v životě člověka hraje podstatnou roli. Konkretizuje lidskou identitu, je vyjádřením vztahu k ostatním. Tím, že je nám dáno před, nebo v okamžiku narození, nezávisle na naší vůli a bylo nám přiděleno těmi, kteří nás v pozemském rozměru stvořili, se vztahuje k minulosti.
Datum konání: 16. března 2025 -
Nedělní zamyšlení L. Pejsara - 2. neděle postní
Evangelium druhé postní neděle přibližuje událost Proměnění Páně, kdy Ježíš na hoře ukazuje svou božskou slávu třem učedníkům. Mojžíš a Eliáš s ním rozmlouvají o jeho odchodu, který se má naplnit v Jeruzalémě. Nakonec se z oblaku ozve hlas: „Toto je můj milovaný Syn, toho poslouchejte.“ Tato událost nám ukazuje, že Kristus není jen obyčejným člověkem – je Božím Synem, skrze něhož se uskutečňuje spása světa.
Datum konání: 2. března 2025 -
Nedělní zamyšlení Michala M. - 8. neděle v mezidobí
Vážení přátelé, snažím si dát dohromady texty k dnešnímu čtení, hlavně Sirachovce 27,5-8 a Evangelium Lukáše 6,39-45. Ostatně někdo je k sobě přiřadil asi záměrně. V prvním čtení se přirovnává čištění sítem a nádoba od hrnčíře v peci k testování člověka. Člověk se osvědčí, když s ním mluvíš a slovo vyjádří myšlenky lidského srdce. A na ovoci se pozná, kdo pěstoval strom; na slovech se projeví smýšlení lidského srdce. Vše se osvědčuje v čase a uvidí se, jak sázka na to a na ono dopadne.
Datum konání: 16. února 2025 -
Nedělní zamyšlení Marka Plawného - 6. neděle v mezidobí
Tento úryvek z evangelia podle Lukáše (Lk 6,17.20-26) nám obrací úplně naruby běžné vnímání úspěchu a štěstí. Mluví o paradoxu: chudí, hladoví a plačící mají být nakonec těmi, kdo skutečně vyhrají. Naopak ti, kdo jsou dnes na vrcholu, mohou být v budoucnu na dně. Domnívám se, že Ježíšovo poselství není jen útěchou, ale hlavně výzvou ke změně pohledu na svět. Není to o tom, že bohatství nebo radost jsou špatné, ale spíš o tom, kam člověk upíná své srdce.
Datum konání: 9. února 2025 -
Nedělní zamyšlení Jany Vacíkové - 5. neděle v mezidobí
Co si počít s obrazem rozžhaveného kamene, který se dotkne mých úst? Nikdo z nás by to určitě nechtěl zažít. Ale zdá se, že to bylo pro vyslání Izaiáše do služby Bohu nezbytné. Mnohdy se teprve s odstupem času některé nepříjemné okamžiky (nebo těžká období) našeho životního příběhu ukážou jako klíčové pro nalezení dobrého směru naší cesty.
Datum konání: 2. února 2025 -
Svátek setkání - nedělní zamyšlení Magdy J., 4. neděle v mezidobí
Druhý únor je čtyřicátý den po Vánocích. Podle starozákonních kultických předpisů se žena po porodu chlapce čtyřicet dní pokládala za nečistou. Proto přichází Marie do jeruzalémského chrámu, aby dle Mojžíšova zákona obětovala za své očištění dvě hrdličky nebo dvě holoubata, tzv. oběť chudých. Tato oběť ženám následně umožňovala opět se všeho dotýkat a vstupovat do chrámu.
Datum konání: 26. ledna 2025 -
Nedělní zamyšlení Jirky K. - 3. neděle v mezidobí
Ke svému zamyšlení jsem si tentokrát vybral tento Pavlův text z několika důvodů. Jednak proto, že právě nyní probíhá Týden modliteb za jednotu křesťanů, a dále i proto, že ve mně evokuje vzpomínky na období mého hledání cesty k víře, které bylo zdlouhavé, kolísající, ale výrazně formované společenstvím, ve kterém jsem se v době dospívání a rané dospělosti pohyboval. V neposlední řadě mne text zaujal tím, že se věnuje tělu a údům – kterým se snažím věnovat i já v mé profesi ortopeda…
Datum konání: 19. ledna 2025 -
Zamyšlení o proměně vody ve víno, Eva K., 2. neděle v mezidobí
Dnešní evangelium vypráví o svatební hostině v Káně Galilejské, kde Ježíš proměnil vodu ve víno k radosti ženicha a nevěsty, a končí tím, že to bylo první znamení, které Ježíš vykonal. Zjevil svou slávu a jeho učedníci v něj uvěřili. (J 2,11). Evangelista Jan nemluví o zázraku, tedy o mocné a mimořádné události, která vyvolává údiv, ale o znamení, které vzbudilo víru učedníků.
Datum konání: 12. ledna 2025 -
Nedělní zamyšlení Ondřeje D. - Svátek Křtu Páně
Vaření z vody. Občas zaslechnu povzdech od některých z autorů nedělních zamyšlení, že s tím či oním textem mají obtíž. Zpracovat text o aktualizaci biblického vyprávění pro dnešek, o svých zážitcích a setkáních, o svých dilematech a životních šmodrchancích je někdy opravdu náročné; a nezřídka i hodně osobní. Nemluvě o situaci, kdy na nás vyjde text, se kterým jsme se již v minulostí (ne/úspěšně) utkali.
Datum konání: 5. ledna 2025 -
Pozor, co Vám létá nad Vaší hlavou - nedělní zamyšlení Miroslavy D.
Stojím se svými příbuznými na adventním trhu před hotelem Thermal. Díváme se na papundeklovou postavu Ježíška ležícího v jesličkách pod peřinkou z kanafasu. Je to už třetí betlém, který dnes na karlovarských adventních trzích vidíme. Před Mlýnskou kolonádou jsme pořídili hromadnou rodinnou fotografii u betléma ze dřeva. U Sadové kolonády jsme míjeli obtížně vyfotografovatelný betlém z postav tvořených svítícími obrysy kabelů s LED žárovkami.
Datum konání: 29. prosince 2024 -
Nedělní zamyšlení Moniky Pavelcové - Svátek Svaté rodiny
Když se řekne „křesťanská rodina“, mnozí si představí něco téměř nedosažitelného: rodinu, která se každý večer modlí růženec, ráno čte Písmo svaté a nikdy mezi sebou nezvýší hlas. Vzpomínáme na obraz Svaté rodiny – Ježíše, Marii a Josefa – jako na ideál bez chyby. Ale jak vypadá křesťanská rodina dneška ve světě, který je na první pohled zcela jiný?
Datum konání: 25. prosince 2024 -
Zamyšlení Petry Pospíšilové - Boží Hod
Vánoční čas je obdobím radosti, naděje a pokoje. Ale kdo z nás právě teď cítí pokoj? Kolik z nás je sužováno starostmi, obavami a strachem? Strach je něco, co nás jako lidstvo provází od nepaměti. V textu, který jsme nyní slyšeli zaznělo na adresu pastýřů z úst anděla: „Nebojte se.“ Chvíli před tím, nás pisatel seznamuje, že pastýřů se zmocnila bázeň, měli strach. Přijde anděl a řekne: Nebojte se. Je to již několikáté NEBOJ, které zaznívá v událostech popisující Ježíšovo narození.
Datum konání: -
Nedělní zamyšlení Luboše Pejsara - 4. neděle adventní
Milí křesťané, téma, které mi vyvstalo, když jsem pročítal a přemýšlel o textu evangelia, vůbec není radostné. Je závažné a velice aktuální. Předem se omlouvám všem, kterým bych mohl tímto textem způsobit těžkost, ale pokládám ho za velmi důležité a má určitě přednost před vánočním kýčem.   Přemýšlel jsem o Marii a o Alžbětě, v čem jsou jejich příběhy společné. Je to utrpení.
Datum konání: 15. prosince 2024 -
Nedělní zamyšlení Marka Plawného - 3. neděle adventní
Text proroka Sofoniáše, konkrétně verše 14–18a, přináší silné poselství naděje a obnovení. V celé knize proroka Sofoniáše jsme svědky Božího soudu nad hříšným světem a národy, ale v této pasáži se mění tón: přichází slibný čas, kdy Bůh opět pozvedne svůj lid, záchrana je na dosah a srdce se naplňují radostí.
Datum konání: 8. prosince 2024 -
Nedělní zamyšlení Jiřího Rezka - 2. neděle adventní
Vstoupili jsme do adventu, času přípravy na příchod Pána, který oslavíme o Vánocích. Nejde při tom jen o narození dítěte Ježíše, ale především o Kristův příchod do našich dějin. Jan volá: „Připravte cestu Pánu.“ Bůh přichází, jeho příchod je blízko, ale nepotkáme ho, pokud sami nepřiložíme ruku k dílu, a to především ve svém osobním životě. Modleme se za připravení cesty pro Boha a něco pro to dělejme.
Datum konání: -
Nedělní zamyšlení Marie R. - 1. neděle adventní
Nové období, jež Hospodin prorokovými ústy ohlašuje, tedy nový věk, v určitém smyslu navazuje na něco z období starého. Zůstávají v platnosti Boží plány a trvá jeho dílo s lidem. Tato kontinuita je vyjádřena v Boží smlouvě. Každé období Božího lidu mělo svou smlouvu. Zvláštní význam měla smlouva Davidovská. O jejím nepřetržitém trvání mluví. To, co vyznačuje zaslíbeného potomka z Davidova rodu, se stává charakteristikou města a jeho obyvatel.
Datum konání: 24. listopadu 2024 -
Nedělní zamyšlení Hedviky P. - Slavnost Ježíše Krista Krále
„Já jsem Alfa i Omega, Počátek i Konec.“ Tak tahle věta mi v mysli utkvěla, vždy mi naháněla posvátné, ale zvláštně krásné mrazení po těle, vzbuzovala napětí, očekávání a vědomí čehosi velkého, co mě přesahuje a je tajemné. Tím "vždy" myslím dobu, od níž se datuje mé seznamování se s křesťanstvím. V nějakých 16-17 letech, jako „gymplačka“, jsem začala dojíždět do Hroznětína za jezuitou p. Dvořákem, který se mnou neúnavně diskutoval a vedl, i přes svůj pokročilý věk, dlouhé a trpělivé rozhovory.
Datum konání: 17. listopadu 2024 -
Nedělní zamyšlení Jindry Kulhanek - 33. neděle v mezidobí
Známý kazatel Segneri začal jednou svoji řeč slovy: „Dnes vám budu vyprávět něco, co ještě nevíte.“ V kostele zavládlo naprosté ticho a lidé s napětím čekali, co zajímavého jim řekne. Po chvíli kazatel pokračoval. “Každý člověk musí zemřít.“ Kostelem se nesl rozpačitý údiv a lidé začali mezi sebou šeptat.
Datum konání: 10. listopadu 2024 -
Nedělní zamyšlení Petra Kurimského - 32. neděle v mezidobí
Peníze hýbou světem. Tuto otřepanou frázi, dalo by se říci floskuli, která častým užíváním ztratila svůj obsah, dnes často slýcháme z úst politiků i podnikatelských elit, lidí rádoby pragmaticky a ekonomicky smýšlejících. Hodně ale záleží na úhlu pohledu. Na jednu stranu peníze a hmotné statky bez člověka a jeho přičinění nic neznamenají. Na straně druhé stojí chorobná touha po penězích, známá již od dob jejich vynálezu ve starověké Fénicii.
Datum konání: 3. listopadu 2024 -
Nedělní zamyšlení Marie Z. - 31. neděle v mezidobí
Kdysi se mne někdo zeptal, jak můžu věřit, že Bůh existuje. Ještě něž jsem stačila odpovědět, pronesl úvahu o tom, že mne vždycky pokládal za rozumného člověka. Jako by rozum byl v rozporu s vírou. Ale od počátku…., jako dítě jsem byla téměř od narození svěřena do péče prarodičům, tehdy již sedmdesátníkům. Úžasným, milujícím, hluboce věřícím.
Datum konání: 27. října 2024 -
Nedělní zamyšlení J. F., 30. neděle v mezidobí
Evangelium této neděle vypráví příběh slepého žebráka Bartimaia. V době Ježíšově se věřilo, že když se v rodině narodí někdo postižený, nebo těžce nemocný, že se ta rodina provinila nějakým hříchem. I slovo rodina má v kontextu bible širší význam – dnes bychom řekli rod, neboli více generací příbuzných. Tedy v rodině Bartimaia byl zřejmě spáchán hřích, jemněji řečeno něco se nepovedlo, rozbilo, narušilo a to mělo za následek, že měli slepého syna…
Datum konání: 20. října 2024 -
Nedělní zamyšlení Standy Fialy - 29. neděle v mezidobí
Dnešní evangelium má pro mě dva významy, které trochu souvisí a trochu také ne. Ten první. Když si některé z biblických textů potřebuji přiblížit, snažím se udělat časovou přesmyčku a přenést děj do dnešní reality, představit si jak by příběh vypadal, kdyby se odehrál ne před dvěma tisíci lety, ale včera, v časoprostoru, který znám.
Datum konání: 13. října 2024 -
Nedělní zamyšlení Michala M. - 28. neděle v mezidobí
Věříte na věčný život? Chcete být v náboženském slova smyslu spaseni? Hřích Adama a Evy, příčina bolesti a smrti, byl urážkou Boží, Kristova smrt je zástupnou obětí, kterou Kristus usmířil svého Otce a ospravedlnil nás. Zajímá Vás to? Toho bohatého mladíka evidentně ano, když se Ježíše ptal, co má dělat, aby dostal věčný život. Zajímalo to pak i učedníky, když se ptali, kdo může být spasen a Ježíš na konci textu slibuje pro budoucí věk život věčný.  
Datum konání: -
Nedělní zamyšlení Magdy J., Globulus Cusani, 27. neděle v mezidobí
Máte rádi stolní hry? Dnes bych vám chtěla jednu představit. Jmenuje se Globulus Cusani a vymyslel ji někdy v 15. století německý kardinál a reformátor církve Mikuláš Kusánský pro své tehdejší žáky v Římě.
Datum konání: 29. září 2024 -
Nedělní zamyšlení Jany Vacíkové - 26. neděle v mezidobí
Do jaké míry je naše vnímání lidí ovlivněno námi vytvořenými škatulkami, do kterých si vědomě nebo podvědomě lidi zařazujeme, často zkratkovitě a dřív, než jim dáme šanci se nějak svobodně projevit? Ovlivní náš pohled na neznámého člověka informace, že je katolík, popř. nějaké viditelné znamení, např. křížek nebo medailka na krku a podobně? (Teď nemyslím jezulátka po kapsách a podobné nesmysly).
Datum konání: 22. září 2024 -
Nedělní zamyšlení Luboše Pejsara, 25. neděle v mezidobí
V tomto zamyšlení se zaměřím na první část textu, kde Ježíš něco oznamuje. Text je bohatý na obrazy a na narážky. Ježíš sestupuje z hory. Hora v biblickém myšlení je místem, kde se Mojžíš setkával s Hospodinem. Rozdíl je v tom, že ve Starém zákoně Bůh na hoře zůstával a Mojžíš se k Bohu musel neustále vydávat. Zde Bůh sestupuje s jeho lidem a kráčí s ním po Galileji.
Datum konání: 15. září 2024 -
Nedělní zamyšlení Petry Pospíšilové - 24. neděle v mezidobí
Kým je pro nás Ježíš? To je otázka z dnešního evangelia.  Ježíš v něm pokládá dvě otázky: „Za koho mě lidé pokládají“ a „za koho mě pokládáte vy?“ Jinými slovy: „Co si myslí lidé, že jsem?“ a „Co si myslíte vy? Kým jsem pro Vás? “ Jsou to otázky, které mohou být aktuální v každé době. Zkusme si na ně každý odpovědět.
Datum konání: 8. září 2024 -
Střet s nevyslyšenou modlitbou za uzdravení - nedělní zamyšlení Miroslavy D.
„Táta mě pořád cepoval. V životě mě měla ráda jen moje babička, ale ta brzo umřela. Ty fuchtle na onkologii mi zakazovaly chodit ven do bufetu. Pořád do mě všichni hučí, že se mám hodně modlit, že Bůh, když chce, tak uzdravuje.“ Vyhublý pacient zlostně prsty svírá opěrky pojízdného křesla. Má vyšší psychomotorické tempo a očividně vysokou hladinu úzkosti. A také zlosti. Na svůj osud, na Boha, na zdravotníky.
Datum konání: 1. září 2024 -
Zákon po Ježíšovi aneb Zákon a život, nedělní zamyšlení Ondřeje D., 22. neděle v mezidobí
Čtení dnešní neděle jsou věnována zbožnosti jako blízkosti Boha člověku a naopak, a tedy i zákonu, tradici a vůbec interpretaci náboženských pravidel a předpisů. Starý zákon připomíná, jaké požehnání bylo předání Hospodinových nařízení a ustanovení Izraeli. Apoštol Jakub zdůrazňuje, že tento poklad „z nebe“ není potřeba jen poslouchat, ale jeho přijetí předpokládá též jeho aplikaci v životě věřícího (víra implikuje skutky a před ortodoxií má přednost ortopraxe).